Ať už plánujete novou kuchyni, nebo přestavbu té stávající, určitě si kromě výběru vhodné kuchyňské linky a spotřebičů kladete otázku, jaké barvy do kuchyně vybrat, aby byly trendy, a zároveň vytvořily dobrou atmosféru. Důkladné promyšlení vhodných barevných kombinací v kuchyni je více než žádoucí, jelikož pod jejich vlivem budete žít i mnoho let. Zohlednit je proto třeba jak samotnou psychologii barev v interiéru, tak například také pravidlo 60–30–10.

Barvy v interiéru nemůžeme měnit podle nálady, jako je tomu třeba u oblečení. A ne vždy je vhodné sázet na aktuálně moderní trendy, jelikož nemusí právě ve vaší kuchyni vyniknout – roli totiž hraje například také velikost místnosti či výška stropů. Vycházet byste měli z promyšleného návrhu a vybírat takové odstíny, aby vám byly příjemné a cítili jste se mezi nimi dobře, a zároveň kombinovat takové barvy, které se k sobě hodí.

S pravidlem 60–30–10 nemusí být výběr barvy do kuchyně magií

Výše uvedená čísla neznačí tělesné míry, ale vyvážený poměr, který byste měli pro sladění barev v interiéru dodržet, aby působily pozitivně nejen vizuálně, ale i na psychiku.

  • 60 % místnosti by měla tvořit dominantní barva – tato barva vytváří jakési pozadí, měla by tedy být aplikována na větších plochách, ať už jde o stěny, podlahové krytiny či samotnou kuchyňskou linku. Zpravidla by tato barva měla být světlá, neutrální, nebo pastelová.
  • 30 % místnosti by měla tvořit sekundární barva nebo textura – tato barva tvoří zhruba poloviční množství prostoru v porovnání s barvou dominantní, proto bychom měli volit takový odstín, který dominantní barvu doplní/podpoří, ale zároveň sám vynikne. Sekundární barva se většinou týká samostatných kusů nábytku (komoda, příborník, potravinová skříňka, regály), židlí, nebo například závěsů a záclon.
  • 10 % místnosti by mělo být pouze akcentem – zde už se jedná o barvy, které dodají jakýsi hravý akcent, místnost takzvaně rozzáří, zútulní, či jí dodají šmrnc. Používají se na doplňky, jako jsou polštáře, umělecké předměty, dekorace, ubrusy, běhouny

Jaké barvy k sobě ladí napoví kruh barevného spektra

Samozřejmě je nutno přihlédnout k tomu, aby i kombinace tří barev dle výše uvedeného pravidla byla vyvážená. Mnozí se však často potýkají s problémem, že neví, jaké barvy se k sobě v bytě hodí. Nejjednodušším pomocníkem pro dosažení harmonického výsledku je využití barevného schématu založeného na tzv. kole barev, často označovaném také jako kruh barevného spektra, který ukazuje vztahy mezi primárními, sekundárními a terciárními barvami.

Tohoto pomocníka naleznete nejen v knihách o interiérovém designu, ale například i na internetu, a s jeho pomocí pak můžete vybírat barvy dle vlastních preferencí a citu, přičemž volit můžete:

  • protilehlé barvy – tedy kombinaci teplých a studených barev, pomocí nichž docílíte kontrastu (např. modrou barvu můžete doplnit oranžovou či žlutou),
  • tři barvy ležící vedle sebe (na barevném kole jsou spojeny rovnostranným trojúhelníkem) – tak vytvoříte harmonické barevné kombinace (např. modrá, zelenomodrá a zelená)

Nechcete-li v místnosti kombinovat tři různé barvy dle pravidla 60–30–10, můžete zvolit nejjednodušší a nejklasičtější variantu, a to monochromatický interiér. Pro svou kuchyni jednoduše zvolíte jednu barvu, kterou použijete ve světlejších a tmavších odstínech.

Ideální je v tomto případě použít neutrální barvy, jako je bílá, krémová či šedá. Toto řešení se hodí především do malých kuchyní s nedostatkem prostoru, jelikož místnost opticky zvětší. Naopak tmavé odstíny kuchyň opticky zmenší. Světlé barvy jsou vhodné ale i do větších prostor - kuchyní spojených s jídelnou či obývákem, protože světlé barvy prostor ještě zvětší.

Psychologie barev v interiéru: Zvolená barva ovlivní nejen náladu

O tom, že barvy ovlivňují náladu, jste už možná slyšeli. Ale zvládnou toho mnohem více. Obecně můžeme říci, že studené barvy (např. modrá, zelená, fialová) vytvářejí klidné prostředí vhodné například pro spánek či relaxaci. Oproti tomu teplé barvy (např. červená, oranžová, zářivě žlutá) do bytu přinášejí energii, aktivitu. Světlé barvy pak prosvětlují a opticky zvětšují interiér, tmavé barvy prostor zmenšují a ubírají světlo. Pojďme se ale podívat na vliv jednotlivých barev  v kuchyni detailněji.

Červená – dodává energii, zvyšuje chuť k jídlu, může působit až dráždivě, je vhodné volit ji spíše pro doplňky, jako jsou ubrusy, běhouny, obrazy, vázy, nebo třeba kuchyňské utěrky. Používat byste ji měli především do větších, prostornějších kuchyní s dostatečným osvětlením, nikoliv do malé kuchyně.

Oranžová – podporuje komunikaci, dodává živost, povzbuzuje apetit, vytváří pozitivní atmosféru. Opět je vhodnější jako sekundární barva či barva doplňků, např. podsedáky, polštářky či prostírání na stůl.

Žlutá – vytváří pozitivní energii, pocitově zateplí místnost. Dobře vypadá v kombinaci se dřevem, nebo se světle zelenou barvou. Vyhnout byste se jí měli v malých kuchyních, a to zejména sytým odstínům.

Bílá – univerzální barva, prostor projasňuje a provzdušňuje, působí lehce, je nadčasová a nikdy nevyjde z módy. Jedná se o symbol čistoty. Ideální barva do malé kuchyně, lze kombinovat s jakoukoliv jinou barvou, materiálem i vzorem. Vhodná je i ke kontrastní černé barvě.

Modrá – studená, uklidňující barva, opticky ochlazuje, může vyvolávat až pocit strohosti a ubírat energii. Nekombinujte ji s nerezovými spotřebiči, ať už jde o sporák, troubu či lednici, navodila by příliš velký chlad. V menší kuchyni můžete namísto modré použít tyrkysovou, která místnost opticky rozzáří – ideálně v kombinaci s bílými zdmi.

Zelená – působí čistě, přírodně, svěže, má uklidňující efekt, je ideální pro kombinování se dřevem, kamenem a bílou barvou.

Hnědá – je střízlivá, elegantní, zemitá, spojována se stabilitou, vzbuzuje dojem přírodních pevných materiálů. Vhodná je v kombinaci s levandulovou.

Růžová – zvyšuje chuť na sladké, je spojována s láskou, jedná se o slabší odstín nejenergičtější červené. Sytě růžová může být dráždivá, nedoporučuje se na větší plochy.

Černá – neutrální, symbol luxusu a elegance, ale také smrti. V přemíře může působit depresivně a demotivačně, je vhodné doplnit ji živější barvou.

Jak sladit barvy v kuchyni napříč celou místností

Barvy do kuchyně byste vždy měli vybírat dle svého vkusu, nikoliv podle aktuálního trendu. I když barvy stěn v kuchyni můžete přemalovat, podlahy, kuchyňská linka i spotřebiče zůstávají. Proto volte takovou barevnou kombinaci, která je vám příjemná a neomrzí vás ani za pár let. A zároveň myslete na určitá pravidla.

  1. Nikdy nekombinujte více než tři barvy, v opačném případě by kuchyně působila přeplácaně.
  2. Při výběru sytosti barev jednejte v souladu s přírodou – stejně jako je země tmavá a nebe světlé, měli byste upřednostnit i tmavší podlahu, stěny a strop by pak měly být světlejší. Tmavá podlaha dává pocit stability, světlá naopak vyvolává obavy ohledně bezpečného vstupu. Hnědé a tmavé okrové odstíny podlahy dodávají pocit přírodních materiálů (hlína, dřevo), vhodná je i zelená evokující trávu.
  3. Tmavé barvy na stěnách vyvolávají obzvláště v malé kuchyni pocit stísněnosti, bílé nebo světlé stěny naopak prostor otevírají.
  4. Vysoké stropy můžete opticky snížit tmavší barvou, kterou použijete jako kontrast ke světlým stěnám. Tmavé stěny se světlým stropem prostor opticky prodlouží (ale také zmenší).
  5. Obzvláště mohutný, rozměrný nábytek v kuchyni by měl opticky splynout se stěnami, a to zejména v malých kuchyních.
  6. Barvu kuchyňské linky kombinujte s barvou podlahy – pro obojí volte buď jen studené, nebo naopak jen teplé barvy.
  7. Křivé stěny můžete opticky narovnat, když ve výšce očí umístíte barevný pruh.
  8. Důležitý je také výběr vhodných spotřebičů – jednoduchost a eleganci dodáte spotřebiči z nerezové oceli – typické jsou třeba nerezové sporáky, které vždy tvoří výrazný prvek kuchyně. Pro prosvětlení prostoru volte bílé spotřebiče, chcete-li dodat kuchyni šmrnc, zvolte barevné spotřebiče (pozor ale na správnou kombinaci barev a pravidlo 60–30–10). Vestavné spotřebiče v barvách linky působí celistvě, samostatně stojící spotřebiče v kontrastních barvách jsou výrazným prvkem.
  9. Vezměte v potaz i výšku kuchyňské linky, které se budou odvíjet od vaší výšky. Vysocí lidé budou mít kuchyňskou linku vyšší a výš budou sahat i skříňky nad linkou. Kuchyňský nábytek tak může zabírat více místa a působit robustněji. Hloubka linky se zase odvíjí od zvolených spotřebičů.

Nezapomínejte na bytový textil

Doladění kuchyně hravě zvládnete pomocí bytového textilu. Použít můžete záclony, závěsy, ubrusy, prostírání, dekorační polštářky na kuchyňskou sedací soupravu, podsedáky na židle, ale třeba i utěrky a chňapky. Vždy byste ale měli brát v potaz barvy kuchyně i její celkový styl.

S celkovým vyzněním interiéru pak slaďte také osvětlení a další doplňky, jako jsou vázy, obrazy, dekorační cedule atd.

Vždy zachovávejte harmonii

Při plánování barev v kuchyni vždy pamatujte na výše zmíněné pravidlo 60–30–10 a kombinaci maximálně tří barev či vzorů, aby místnost nepůsobila přeplácaně a spíše rušivě než pozitivně. Obecně platí, že stavební prvky, které nelze snadno měnit, jako jsou rámy oken, dveře či podlahy, volte spíše v neutrálních odstínech, se kterými snadno zkombinujete další zařízení. Stejně tak i samotnou kuchyňskou linku je lepší volit v decentnějších odstínech – například pokud se nechcete vzdát zářivě červené barvy, použijte namísto skříněk tuto barvu na kachličky do kuchyně.

Chcete-li dodat kuchyni jiskru, začleňte do ní lesklé povrchy, které odráží dobře světlo. V první řadě se jedná o kovové prvky jako jsou nerezový dřez a vodovodní baterie, ale populární jsou lesklé povrchy i např. na dvířkách kuchyňského nábytku či spotřebičů. A pamatujte, že méně je někdy více. Při plánování barevného rozvržení kuchyně vám může pomoci také online program pro designéry, případně se můžete obrátit na specialistu, který se této problematice věnuje – velmi populární je v posledních letech také výběr barev do kuchyně podle Feng Shui.