Dobře řešená kuchyň není jen hezká, ale zároveň i praktická, funkční a dobře organizovaná. Pokud se vám podaří vytvořit prostor s ideálními dispozicemi, bude se vám v něm nejen dobře vařit, ale budete mít dostatek úložného prostoru, vše po ruce a nebudete se hrbit nad dřezem či kuchyňskou linkou. Pojďme se proto podívat, jak naplánovat kuchyni, jaké faktory zohlednit a jaké je ideální rozmístění kuchyně.

Dispozice kuchyně si důkladně promyslete

Plánování kuchyně je někdy pořádná výzva, proto jí věnujte dostatek času a vše si řádně promyslete. Než se pustíte do jakéhokoliv plánování, zodpovězte si následující otázky:

  1. Má kuchyně sloužit jen k vaření, nebo i jako jídelna či místo setkávání s rodinou?
  2. Pro kolik osob bude kuchyně sloužit? Pokud ji užíváte sami a vaříte jen občas, postačí vám menší pracovní i úložná plocha.
  3. Máte/plánujete rodinu? Pak zvažte větší odkládací plochy a bezpečnost v kuchyni (např. se vyvarujte ostrých hran, zakomponujte dětskou židličku, příp. prostor na přenosnou postýlku atd.).
  4. Jaký design kuchyně preferujete? Moderní kuchyně působí čistě, vzdušně, mohou místnost opticky zvětšit, rustikální kuchyně se hodí spíše do větších, dobře prosvětlených místností ve venkovském stylu.
  5. Chcete do kuchyně začlenit jídelní stůl či ostrůvek?
  6. Bez jakých spotřebičů se neobejdete? Jejich seznam pak rozdělte dle priorit užívání a zohledněte je z hlediska prostoru a rozmístění pracovní plochy.
  7. Co vše budete v kuchyni skladovat? Nemáte-li spíž, je vhodné upřednostnit více úložného prostoru.

V neposlední řadě je třeba také promyslet barevnou škálu a materiály, které chcete v kuchyni použít – ty by měly stylově navazovat na jídelnu i zbývající místnosti. Obecně lze říci, že materiály v kuchyni by měly být velmi odolné, jelikož jsou vystavovány mnohem větší námaze (důležité je dbát především na odolnost proti poškrábání, odření či poškození). U barev platí totéž co v každé jiné místnosti – tmavé odstíny prostor zmenšují a ztmavují, světlé naopak prosvětlují a zvětšují.

V kuchyni byste nikdy neměli kombinovat více než tři barvy, jakož ani tři materiály. Řídit se můžete pravidlem 60–30–10, kdy 60 % v kuchyni bude tvořit dominantní barva (na podlaze, kuchyňské lince či zdech), 30 % sekundární barva doplňující či podporující dominantní barvu (např. na samostatných kusech nábytku, spotřebičích, nebo na záclonách a závěsech) a 10 % už by měla tvořit pouze barva, která kuchyni rozzáří a zútulní (například na ubrusech, běhounech či prostírání, sladit ale můžete i kuchyňské utěrky či nejrůznější doplňky).

To stejné se vztahuje i na volbu spotřebičů – pokud volíte velké spotřebiče ve vestavěné formě, máte vlastně o jednu barvu v kuchyni méně než v případě spotřebičů volně stojících. Typicky nerezové oddělené spotřebiče jako je třeba lednička či sporák jsou výraznými prvky v kuchyni a v podstatě další barvou, se kterou musíte při sladění počítat.

Plánování kuchyně – pravidla, která nepodceňujte

Až budete mít přibližnou představu o tom, jak by měla vaše kuchyně vypadat, vezměte do ruky metr, papír a tužku a rozkreslete si půdorys místnosti na papír v odpovídajícím měřítku. Vhodné je načrtnout si horizontální i vertikální rovinu a do nich zakreslit všechny prvky.

Je nezbytně nutné změřit nejen plochu místnosti, ale i její výšku od podlahy ke stropu, vzdálenost mezi stěnami a od rohů místnosti ke dveřím. Nezapomeňte do nákresu zakreslit také všechna okna, dveře, výšky parapetů, radiátory, trubky, větrací šachty či výčnělky ve zdi, u novostavby zohledněte také tloušťku plánované podlahové krytiny.

Ve svém plánu musíte počítat i se všemi stávajícími přípojkami, ať už jde o umístění elektrických zásuvek, vypínačů či přípojek na vodu a plyn, či odpadu. Při plánování možná zjistíte, že bude nezbytné rozvody upravit, proto je třeba naplánovat zavčasu jejich přeložení. Zvažte přitom i to, jaká bude spotřeba jednotlivých spotřebičů a jak ji redukovat již jejich výběrem. Při plánování také nezapomeňte zakreslit osvětlení – hlavní světlo je vhodné kombinovat s doplňkovými bodovými světly pro osvětlení pracovní plochy.

Do takto vytvořeného plánku pak můžete zakreslit jednotlivé části vaší kuchyně – tedy kuchyňskou linku, ostrůvek, spotřebiče, jídelní stůl atd.

Namísto tužky a papíru pro rozložení kuchyně můžete využít i 3D plánovač kuchyně či jiné online konfigurátory kuchyně, díky kterým získáte nejen představu o volném prostoru, ale vytvoříte si přesnou vizualizaci kuchyně. Bude pro vás tak mnohem snazší představit si, jak bude finální kuchyně vypadat. Můžete si v nich pohrát nejen s provedením linky, ale například i tím, kam umístíte chladničku a další spotřebiče, a zkoušet různé varianty.

Tvarové provedení kuchyňské linky

Jakmile si ujasníte základní fakta, přichází na řadu uspořádání a ergonomie kuchyně. Pojďme se proto podívat, jak uspořádat kuchyň a jaká platí při plánování kuchyně pravidla.

Zásadní je zvolit uspořádání kuchyňské linky, které preferujete:

Lineární kuchyně

Lineární neboli rovná kuchyně je optimální do úzkých a menších kuchyní, jelikož je prostorově úsporná. Pro praktické využití je vhodné zvolit délku alespoň 3 metrů. Optimální rozmístění této kuchyně je pak takové, že na jednom konci je prostor na přípravu a vaření potravin, na druhém místo pro skladování potravin a uprostřed prostor pro mytí nádobí. Ideální je zvolit provedení až ke stropu, abyste získali co nejvíce úložného prostoru.

Paralelní kuchyně

Dvouřadá neboli paralelní kuchyně je praktickým řešením do širších místností, kdy dvě sestavy kuchyně stojí proti sobě, a poskytují tak dostatek prostoru pro přípravu pokrmů více osobami. Vhodné je zvolit toto provedení v místnostech, kde jsou okna a dveře na užších stěnách. Dřez a sporák je optimální umístit doprostřed jedné řady a lednici zakomponovat do linky na protilehlé stěně, a to naproti dřezu. Pamatujte, že mezi oběma sestavami by mělo zůstat alespoň 1,2 m volného prostoru.

Kuchyně do L

Do malých i velkých místností, včetně čtvercových, je vhodná kuchyně do L. Díky tomuto rozmístění budete mít na dosah obě pracovní plochy, umístit ji můžete do rohu, nebo může jedna část vyčnívat do místnosti a sloužit jako oddělující prvek kuchyně a obýváku.

Kuchyně do U

Díky tomuto provedení můžete efektivně využít prostor, a to včetně rohů a ploch pod okny. Je vhodná do malých i velkých kuchyní, vždy je však třeba pamatovat na to, aby mezi skříňkami zůstaly alespoň 2 metry volného prostoru pro snadný přístup nejen k pracovní ploše, ale i do skříněk. Jedná se o ideální uspořádání pro začlenění vestavných spotřebičů, přičemž dřez je vhodné umístit na kratší straně a lednici a varnou desku na delší straně.

Kuchyně s ostrůvkem

Do propojených kuchyní s obývacím pokojem či velkých kuchyní jsou skvělým řešením kuchyně s ostrůvkem, který může sloužit pro mytí a přípravu pokrmů, jakož i úložný prostor či místo rodinného setkání. Použít jej můžete tak, že spolu s kuchyní vytvoří tvar písmene T nebo U.

Nezapomeňte zvolit správnou výšku desky kuchyňské linky. Standardně se pohybuje v rozmezí 80–95 cm. Pokud však chcete přizpůsobit výšku jedné konkrétní osobě, která bude kuchyň používat nejčastěji, postupujte dle pravidla ergonomie – ohněte ruku v lokti do pravého úhlu, deska by měla být cca 15 cm pod ní. Hloubka spodních skříněk by pak měla být min. 60 cm, horní skříňky musí být užší s ohledem na přístup k pracovní ploše (cca 35–40 cm).

Tři základní zóny: kuchyňský trojúhelník pro usnadnění práce

Při plánování kuchyně nesmíte opomenout ani rozmístění tří základních kuchyňských zón vztahujících se ke dřezu, sporáku a ledničce. Díky promyšlenému uspořádání v tzv. kuchyňském trojúhelníku budete mít zajištěnu příjemnou a plynulou práci v kuchyni.

Obecně platí, že by jednotlivé strany tohoto trojúhelníku měly být dlouhé 90–275 cm, přičemž součet délek by neměl přesáhnout 6 metrů, jinak se hodně naběháte. Praváci by si měli uspořádat zónu vaření, mytí a odkládací zónu zprava doleva, leváci naopak.

Zóna vaření neboli varná zóna

Jedná se o zónu, ve které se nachází varná deska, sporák, trouba na pečení či mikrovlnná trouba, součástí by měl být i výkonný odsavač par (cca 65 cm nad varnou deskou, resp. 75 cm nad sporákem, výkon by měl být 10× vyšší než objem vzduchu v místnosti). Měla by být v blízkosti dřezu (avšak alespoň 80 cm od něj), z obou stran byste měli mít odkládací plochu min. 40 cm. Varná plocha by neměla být v rohu, používáte-li plynový sporák, neměl by být ani v blízkosti okna.

Mokrá zóna neboli zóna mytí

Středobodem této zóny je dřez. Ten by měl být umístěn min. o 10 cm výše než ostatní pracovní zóny, po obou stranách by měly být pracovní plochy (optimálně 120 cm, min. 70 cm). Dřez pořizujte s odkapávací plochou, doplňte ho o odpovídající dřezovou baterii (pozor na umístění dřezu pod oknem, aby baterie nebránila jeho otevírání).

Nedoporučuje se umisťovat dřez do rohu, vždy by měl být min. 30 cm od konce pracovní plochy. Chcete-li si pořídit myčku, měla by být co nejblíže dřezu, přičemž byste před ní měli mít prostor alespoň 120 cm pro snadné plnění.

Odkládací zóna neboli zóna skladování

V této zóně se nachází především lednice, která by měla být v přímé linii se dřezem. Své místo zde má i mrazák a skříň pro skladování potravin. Na tuto zónu navazuje odkládací plocha o délce alespoň 90 cm, přičemž zde můžete umístit kuchyňské nářadí, další potřebné vybavení kuchyně i malé elektrické spotřebiče.

Doporučení na závěr

Při plánování kuchyně pamatujte také na dostatečný a praktický úložný systém. Vhodně proto rozdělte skříňky, přihrádky, poličky, regály i šuplíky. Máte-li malou kuchyň, volte horní skříňky kuchyňské linky až do stropu – v horní části můžete mít věci, které používáte méně často. Umožňuje-li vám to prostor, zvolte větší hloubku pracovní plochy (70 cm a více) – vznikne vám tak praktický prostor na uložení kořenek, vařeček, struhadel a dalších nezbytností.

Vzhledem k tomu, že je kuchyně místem, kde trávíme hodně času, je třeba naplánovat ji opravdu promyšleně. Pokud si nejste jisti, zda ji rozvrhujete správně, obraťte se na specialisty, ušetříte si tím možné budoucí problémy při vaření.