Ložní prádlo pereme často, aby bylo voňavé, čisté a bez bakterií. Avšak peřiny a polštáře mnohdy zanedbáváme. Přitom i v nich se usazuje mnoho mikroorganismů, prachu a roztočů, se kterými pak trávíme každou noc. Pojďme se proto podívat, jak vyprat polštář a peřinu tak, abychom se zbavili nejen nezvaných návštěvníků, ale zároveň zachovali jejich tvar, nadýchanost a kvalitu.

Věděli jste, že ve vašich peřinách mohou žít statisíce až miliony nejrůznějších „breberek“, jako jsou bakterie, zárodky plísní či roztoči? Ty sice pouhým okem nevidíme, ale zejména alergikům či lidem s oslabenou imunitou mohou výrazně zhoršovat jejich zdravotní stav – bakterie mohou způsobovat infekce, plísně jsou jedovaté a roztoči a jejich výkaly jsou silným alergenem. Proto je třeba pečovat nejen o samotné povlečení a matrace, ale také o polštář a peřinu.

Správná péče o peřiny prodlouží jejich životnost

Kromě samotného zdravotního a hygienického hlediska je třeba podotknout, že pokud budete o peřiny a polštáře správně pečovat, prodloužíte také jejich životnost, a nebudete tak muset v krátké době investovat do nových. Kromě samotného praní byste proto měli provádět také následující:

  • Přikrývky a polštáře každý den důkladně protřepejte, aby si zachovaly tvar náplně a nadýchanost.
  • Polštáře i peřiny pravidelně větrejte, a to zejména tehdy, pokud se u vás hodně práší.
  • Postel není vhodné zakrývat přehozy – nejen, že mírně stlačíte výplň, čímž ztrácí zejména prachové peří na načechranosti, ale také nemohou peřiny a polštáře dostatečně „dýchat“, což může podporovat vznik vlhkosti a plísní.
  • Před ustýláním nebo uskladňováním peřin do peřiňáku je nechte vždy důkladně vyvětrat, vychladnout a zbavit vlhkosti, teprve poté je můžete ustlat/zastlat.
  • Péřové přikrývky a polštáře není dobré vysávat, aby nedošlo k poškození prachového peří.
  • Pokud peřiny delší dobu nepoužíváte, nechte je důkladně vyvětrat, uschnout, a teprve poté je dejte do skříně, peřiňáku či do police a překryjte je prostěradlem či jinou látkou. Rozhodně peřiny neuzavírejte do vakuových pytlů. Ty vám sice ušetří místo, ale peřinám neprospívají – potřebují alespoň trochu „dýchat“, aby po určité době nezapáchaly.
  • Máte-li alergii na roztoče, doporučujeme vám používat povlečení pro alergiky, které zabrání propadávání prachu a roztočů do peřiny a polštáře. Vhodné je také pořízení přikrývek s nanovlákennou membránou, která brání kumulaci prachu, roztočů, bakterií a dalších nechtěných návštěvníků ve výplni. I tento typ přikrývek je ale třeba občas vyprat.

Jak často prát peřiny a polštáře

Zatímco povlečení a chrániče matrací bychom měli prát pravidelně a poměrně často, u peřin a polštářů stačí, když jim dopřejeme péči alespoň jednou za rok. Ideální frekvence je pak jednou za půl roku. Zároveň je ale třeba pamatovat na to, že by v pračce neměly být častěji než čtyřikrát do roka – v opačném případě se zbytečně opotřebovávají a snižuje se jejich kvalita.

Samozřejmě ale přikrývky vyperte častěji, pokud jste nemocní, propotili jste se, polili jste je, nebo je například pročůralo vaše dítě.

Důležitou roli hraje materiál

Než se pustíte do samotného praní polštářů a peřin, musíte vědět, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Je proto třeba překontrolovat doporučení na etiketě a podle něj se řídit. Nejčastěji se můžete setkat s těmito materiály:

  • Polštáře a přikrývky z dutého vlákna – vynikají lehkostí, jemností a výbornou hřejivostí, snadno se udržují a lze je prát častěji. Navíc jsou vhodné i pro alergiky. Mnohdy si navíc můžeme vybrat mezi letním a zimním provedením přikrývky a polštáře.
  • Péřové přikrývky – tradice našich babiček, která si drží oblibu dodnes. Péřové polštáře a přikrývky totiž vynikají dlouhou životností, lze je prát, a navíc skvěle hřejí. Oproti umělým vláknům je také peří schopno pohlcovat vlhkost a odvádět ji od těla.
  • Přikrývky z ovčí vlny – ovčí vlna sloužila k zahřátí během spánku už v dávné minulosti, a i když se dnes prosazují modernější materiály, je vlna stále žádaná, jelikož dokáže absorbovat lidský pot, který následně odpaří, a zachovává tělo v suchém teple za konstantní teploty – v zimě hřeje, v létě chladí. Navíc jsou vhodné i pro alergiky. Můžete je prát v pračce, ale použít musíte lanolin, který zachovává vlastnosti tohoto materiálu.

Obecné informace, jak prát peřiny

Peřiny a polštáře můžete prát i doma, pokud máte dostatečně velkou pračku. Optimální je pračka, která pojme více než 7 kg prádla (některé modely od Gorenje mají kapacitu až 10 kg), v menších pračkách perte jen polštáře, peřiny odneste do čistírny. Přikrývky na dvoulůžko pak doneste do čistírny vždy.

Pro praní je třeba dodržet některé zásady:

  • Peřiny a polštáře perte vždy samostatně, nikdy k nim nepřidávejte žádné jiné prádlo.
  • Před praním vždy zkontrolujte všechny švy, zda nejsou poškozené a případně zašijte všechny dírky.
  • Pro praní používejte ideálně tekutý prací přípravek. Pro přikrývky z umělých vláken můžete použít univerzální prací prostředek, případně prostředek na bílé prádlo. Pro péřové přikrývky a polštáře sáhněte po speciálním přípravku pro přikrývky a polštáře s přírodní náplní – ty neobsahují enzymy a nepoškozují peří. Vlněné přikrývky perte v lanolinu.
  • Použijte pouze asi třetinové množství pracího prostředku, než jste zvyklí používat.
  • Aby byl efekt co největší, vkládejte je pouze do čisté pračky – tu můžete před praním vyčistit pomocí speciálních přípravků na čištění pračky.
  • Odstřeďování vždy nastavte na co nejnižší počet otáček.
  • Teplota praní by se měla pohybovat v rozmezí 40–60 °C (řiďte se etiketou).
  • Nepoužívejte aviváž – ta změkčuje prádlo a může uvolňovat vlákna.

Jak prát peřiny z dutého vlákna

Přikrývky z dutého vlákna jsou na praní nejsnazší – použít můžete klasický prací prostředek, prát je lze 2–4× ročně, vyprat je můžete až na 60 °C (vždy se ale řiďte pokyny uvedenými na etiketě). Myslet však musíte na to, že umělé vlákno nasaje při praní velké množství vody, a výrazně tak nabude na objemu, proto by vám přikrývka neměla zabírat po vložení do pračky více než třetinu bubnu. Po vyprání je vhodné nechat peřinu dvakrát vymáchat, aby v ní nezůstal prací prostředek ani nečistoty.

Jak prát polštář s kuličkami

Kuličková výplň je oproti termicky pojenému vláknu, které se používá v přikrývkách, velmi náchylná na praní, proto doporučujeme prát tento typ polštářů bez výplně. Pokud je však polštář propocený, nebo chcete mít jistotu, že v něm nebudou nezvaní návštěvníci, můžete ho jednou za rok vyprat celý.

Jak prát péřový polštář a přikrývku

Při praní péřové přikrývky a polštáře vždy postupujte dle pracích symbolů, používejte speciální prací prostředek a nikdy nenechte pračku odstřeďovat při vysokých otáčkách. Vždy vkládejte pouze do pračky určené pro min. 7 kg prádla. Objemnější péřové peřiny raději odneste do čistírny.

Jak prát polštář z paměťové pěny

Pokud jste si pořídili polštář z paměťové pěny, pak pamatujte, že ten do pračky rozhodně nepatří. Nechcete-li ho nést do čistírny, vyperte jej v ruce ve vaně – napusťte ji teplou vodou a přidejte lžíci tekutého pracího prostředku. Po vyprání polštář důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, aby v něm nezůstal žádný prací prostředek, a nechte přirozeně uschnout.

Jak sušit přikrývky a polštáře

Polštář a peřinu po vyprání hned vyndejte z pračky a nechte přirozeně uschnout (nikdy ne na přímém slunci), nebo dejte usušit do sušičky. V takovém případě zvolte šetrný program sušení (neměl by překročit teplotu 80 °C) a po každých 15–20 minutách sušení přikrývku a polštář vyndejte a protřepejte, aby se neshlukovala výplň. Do sušičky můžete přidat dva míčky na sušení nebo dva tenisáky, které zajistí rovnoměrné naklepání náplně při sušení.

Po vyndání ze sušičky přikrývku ještě rovnoměrně rozprostřete a nechte ji při pokojové teplotě doschnout. Je také třeba, aby se po sušení v sušičce vychladila, než ji zastelete – případně můžete na konci sušení použít chladný vzduch.

Jak často měnit peřiny a polštáře za nové

Na závěr se ještě pojďme podívat na to, jak často byste měli tyto lůžkoviny měnit. Rozhodně byste je neměli používat déle než 5–10 let. Polštář je pak ideální měnit každé dva roky, protože je více namáhaný a také absorbuje více potu. Indikátorem pro výměnu může být to, že namísto bílého polštáře už máte polštář žlutý. Nutnost výměny přikrývky pak poznáte podle toho, že je plochá, neforemná, s nerovnoměrně rozloženou náplní.