Praní záclon a závěsů představuje pro mnohé noční můru. Využijte proto našich tipů, a naučte se, jak se perou záclony a závěsy, jak často, na kolik stupňů, i jak je správně usušit. Po přečtení tohoto článku už si s jejich údržbou hravě poradíte.

I když mají záclony a závěsy dekorační i praktickou funkci, nesmíme zapomínat, že jsou také lapačem prachu a nečistot, a obzvláště v domácnostech alergiků mohou být i zdrojem nepříjemných zdravotních komplikací.

Kromě prachu pohlcují také pachy, což se zejména v kuchyni či domácnostech kuřáků projevuje po určité době nepříjemným aroma v místnosti. Neprané a neudržované záclony a závěsy se tak mohou stát nejen nevzhledným prvkem, ale také zdrojem zdravotních komplikací.

Jak často prát záclony a závěsy? Záleží na umístění

Než se pustíme do postupu praní, pojďme si nejprve objasnit, jak často vlastně záclony a závěsy prát. Všichni dobře víme, že časté praní není ekologické, na druhou stranu nedostatečné praní zase není zdravé. Jaký interval je tedy ten pravý?

V optimálním případě stačí prát tyto domácí textilie dvakrát ročně. V kuchyni, kde často vaříte, byste jim však měli dopřát osvěžení každé tři měsíce. Frekvence praní se pak také zvyšuje v místnostech, kde se topí krbem, kde se kouří nebo kde je větší znečištění vzduchu (vč. hůře větratelných prostor) – do praní byste se měli pustit vždy, když jsou látky zašedlé, ztrácejí barvu, zapáchají a celkově působí „unaveně“ a nevzhledně, klidně tedy jednou za měsíc či dva.

Prodloužit interval mezi praním záclon a závěsů můžete také tím, že při každém úklidu domácnosti vysajete z textilií prach a pavučiny a těchto nečistot zbavíte i záclonové tyče a garnýže.

Před praním se informujte o materiálu a možnosti praní

Před samotným praním záclon a závěsů je třeba si uvědomit, že jsou vyrobeny z různých materiálů, z nichž ne všechny jsou vhodné pro praní v pračce. Do pračky můžete dát textilie ze 100% bavlny, ze směsných materiálů, 100% polyesteru či umělého a bavlněného sametu (hedvábný samet vyžaduje chemické čištění). Jemné a méně odolné materiály je naopak třeba prát v ruce.

O tom, zda lze prát danou látku v pračce, či jen ručně, se vždy informujte na etiketě, kde jsou uvedeny prací symboly včetně informací, na kolik stupňů prát záclony a závěsy. Důležité je také pamatovat na praní jednotlivých textilií dle barev – nikdy neperte barevné závěsy společně s bílými či světlými záclonami a závěsy.

Příprava na praní je zásadní

Důležitý není jen postup, jak vyprat záclony a závěsy, ale i jejich příprava. Maximálně opatrní byste měli být zejména při jejich snímání z okna – měli byste je vždy sundávat tak, abyste zbytečně nerozvířili zrnka prachu. Vhodné je proto rolovat závěsy či záclony směrem nahoru, v případě, že jsou těžší, je dobré, pokud je sundávají dvě osoby.

Z textilií následně odstraňte všechny plastové či kovové části, které by mohly látku při praní poškodit a poté textilie důkladně vyklepejte – ideální je vzít je ven, při klepání z okna se mohou zachytit za omítku a poškodit.

Po vyklepání záclony a závěsy důkladně složte a zejména ty náchylnější k poškození vložte do pracího pytlíku – zabráníte tak jejich natržení, vytažení vláken a dalšímu poškození. Nezapomínejte, že záclony i závěsy je třeba prát samostatně, tedy odděleně od jakéhokoliv jiného prádla.

Na kolik prát záclony a závěsy a jaký zvolit prací prostředek

Ať už se pouštíte do praní záclon, nebo závěsů, nezapomeňte se podívat na prací symbol uvedený na dané textilii. Obecně platí, že většina materiálů, ze kterých jsou záclony a závěsy vyrobeny, se pere na 30 °C a při malém počtu otáček – ideální je zvolit program s maximálně 400 otáčkami za minutu (některé pračky nabízejí přímo program pro jemné prádlo, který je pro praní těchto textilií ideální).

Do bubnu vkládejte záclony či závěsy tak, abyste naplnili maximálně polovinu bubnu – jen tak zajistíte, že se látka nebude odírat o buben, nebude zbytečně namáhána a zároveň se dostatečně vypere.

Důležitou roli při praní záclon a závěsů hraje také prací prostředek. Vhodné je zvolit tekutý přípravek, který i při nízké teplotě praní nezanechává zbytky či žmolky na prádle. Jeho typ volte dle barvy dané textilie – pro bílé záclony volte prací gel na bílé prádlo (použít lze i speciální přípravky na záclony, případně bělidlo na záclony, díky kterým si zachovají sněhově bílý vzhled), na barevné závěsy použijte prostředek na barevné, příp. tmavé prádlo.

Při praní těchto textilií ale nepoužívejte aviváž ani změkčovadla – ty by mohly způsobit poškození vláken.

Jak prát záclony s olůvkem a další speciální typy

Máte doma speciální druhy záclon, u kterých si nejste jisti, zda se dají prát stejným způsobem, jaký jsme popsali výše? Pojďme se podívat na některé z nich:

  • Záclony s olůvkem – tento typ záclon byste měli prát v ruce. Pokud si přeci jen nechcete přidělávat práci a upřednostňujete pračku, vždy dejte záclonu do pracího sáčku a vyberte program bez ždímání.
  • Voálové záclony – trendy voály zvládnete vyprat i v pračce stejně jako klasické záclony, jen je nesmíte žehlit.
  • Provázkové záclony – i zde je lepší praní v ruce, při praní v pračce se neobejdete bez pracího sáčku. Zároveň je důležité zabránit zacuchání a poškození jednotlivých provázků. Proto je vhodné udělat na několika místech větší uzel.

Jak vybělit zažloutlé záclony? Pomůže obyčejná soda

Někdy se stane, že jsou záclony zašedlé či zažloutlé a zdaleka jim chybí jejich původní půvab. Dobrou zprávou je, že není nutné hned kupovat nové. Zkuste je nejprve před praním namočit do sodného roztoku, který připravíte tak, že smícháte 0,5 kg jedlé sody s deseti litry vody. Máčet je nechte přes noc, poté opláchněte čistou vodou a vložte do pračky. Na čistě bílé záclony můžete použít i nejrůznější speciální bělicí přípravky na záclony, které zakoupíte v drogerii.

Při sušení záclon a závěsů zapomeňte na sušičku

Po vyprání je třeba vyndat textilie ihned z pračky a ideálně neprodleně pověsit. Některé pračky (např. Hisense) pak mají parní program, který vyhladí sklady a prádlo pak není třeba žehlit. Perete-li je v ruce, nechte je chvíli okapat na sušáku či šňůře a poté pověste. Vhodné je dát pod ně na zem hadr nebo ručník, aby se případná odkapávající voda vsákla a neponičila podlahu.

Díky tomu, že záclony a závěsy pověsíte ještě vlhké, odpadá většinou i žehlení, jelikož se hezky narovnají vlastní vahou. Pokud se přeci jen objeví na závěsech záhyby, kterých byste se rádi zbavili, zkontrolujte před tím, než se pustíte do žehlení, etiketu na samotné látce – ne všechny materiály je možné žehlit. A pokud je žehlení povoleno, nezapomeňte zvolit povolenou teplotu (standardně se žehlí na nejchladnější stupeň, jen u bavlněných závěsů je možné použít střední stupeň).

Pomoci může i chemické čištění  

Na závěr se ještě pojďme podívat na chemické čištění. To se zpravidla týká textilií z polyesteru a umožňuje jejich důkladné vyčištění. Volbu vhodného přípravku pro chemické čištění je třeba přizpůsobit povolené chemické látce uvedené na etiketě. Doporučujeme však nepouštět se do chemického čištění doma, ale zanést textilie do profesionální čistírny.

Jak vidíte, praní záclon a závěsů není zase tak složité, když víte, jak na něj. Pravidelnou péčí si zajistíte nejen to, že budou dané textilie vypadat svěže a jako nové, ale zároveň si provoníte domácnost a předejdete možným zdravotním komplikacím (zejména u alergiků). A nezapomeňte, že pro dokonalou čistotu je třeba pečovat i o záclonové tyče a garnýže a pravidelně je zbavovat prachu a pavučin.