Předsíň je velmi specifický prostor, který je především účelový, a proto by měl být zařízen prakticky. Nabízí ale také možnost, kde (zejména v malých bytech) uskladnit nepoužívané věci, proto bychom měli myslet i na její funkčnost. Ne vždy se nám však zadaří uspořádat předsíň tak, aby plnila jak praktickou funkci, tak byla útulná a působivá. Pojďme se proto podívat, jak na zařízení předsíně, která nadchne vás i hosty.

Zatímco při navrhování či rekonstrukci obytných místností detailně plánujeme rozmístění nábytku, výmalbu, podlahové krytiny, osvětlení, dveře atd., předsíň často opomíjíme. I ta však vyžaduje naši pozornost a dodržování určitých norem. Víte například, že je třeba, aby předsíň byla široká alespoň 100–110 cm, abyste se v ní mohli pohodlně obléci a obout? A že chcete-li do ní umístit objemnější nábytek, je vhodné počítat se šířkou minimálně 130–180 cm? Je třeba myslet také na to, že přes tuto místnost bude občas nezbytné přenést rozměrnější věci, proto by ulička na průchod měla být široká min. 80 cm.

Předsíň v paneláku i domě vyžaduje vzdušnost

Je-li to alespoň trochu možné, měli byste velikost předsíně uzpůsobit počtu osob, které v domácnosti žijí, a prostor uspořádat tak, aby poskytoval místo pro odložení bund, bot, klíčů, tašek atd., ale zároveň zůstal přehledný a vzdušný.

Nepromyšleně uspořádaná předsíň může působit nejen dojmem nepořádku, ale nebude ani plnit svůj primární účel. Proto si před jejím zařizováním důkladně rozmyslete, co všechno do ní chcete umístit, a co bude lepší oželet. Vhodné je vzít si k ruce milimetrový papír a vše si důkladně rozkreslit dle skutečných rozměrů. Použít můžete také nejrůznější plánovače interiérového designu, jež jsou dostupné na internetu a pomohou vám přivést vaši představu k reálné podobě.

Začněte správnou volbou podlahy do předsíně

Při výběru podlahy do předsíně je třeba myslet na to, že se jedná o místnost, která je extrémně namáhaná (ať už z hlediska frekvence pohybu, tak nečistotami z bot – voda, sníh, bahno, kamínky…), proto musí být podlaha odolná a snadná na údržbu. A zároveň byste měli co nejvíce omezit spáry, aby se vám podlaha dobře uklízela.

Nejpraktičtějším řešením jsou následující typy podlah:

  • Keramická slinutá dlažba (ideálně velkoformátová s protiskluzovým povrchem) – je mechanicky velmi odolná, nevadí jí voda, snese velkou zátěž a dobře se udržuje. Navíc je dostupná v různých dekorech a barvách, takže si vždy vyberete, ať už chcete zařídit předsíň ve venkovském stylu, nebo podle nejnovějších trendů.

  • Vinylová podlaha – je odolná proti poškrábání, příjemná pro chůzi a tlumí kročejový hluk. Vybrat si můžete z nejrůznějších barev, vzorů a designů, například v imitaci dřeva, kamene či dlažby. Vinyl pak můžete položit na volno, nebo celoplošně nalepit.

  • Dřevěná podlaha či masiv – milujete-li přírodní styl, můžete použít i tento typ podlahy, musíte ale počítat s náročnější údržbou a pravidelným ošetřováním dřeva.

Naopak se snažte vyhýbat laminátovým podlahám, případně volte vysoce kvalitní provedení a dbejte na správnou údržbu. I menší loužička ponechaná delší dobu na podlaze ji totiž může poškodit. Nevhodným řešením je i koberec do předsíně, jelikož se rychle zašpiní, zadržuje vodu a po krátké době by se mohl poškodit. Koberec je vhodný spíše do velké předsíně, kde jím můžete oddělit tzv. špinavou zónu pro přezouvání od čisté.

Co se týká samotného barevného provedení, je vhodné volit spíše světlé a neutrální odstíny (krémová, světle šedá, světle hnědá), které můžete sladit s jakýmkoliv nábytkem a zároveň místnost opticky zvětšují, což oceníte zejména u malé či úzké předsíně. Naopak tmavé odstíny místnost opticky zmenšují a – není-li v předsíni okno – také utlumují.

Barvy do předsíně hrají prim

Stejně jako při výběru podlahy byste i při rozmýšlení, jak vymalovat předsíň, měli upřednostnit především světlou a neutrální paletu barev. Ty místnost opticky zvětší i prosvětlí. Velmi oblíbené jsou například kávové či zemité odstíny, či jemně pastelové barvy. Nechcete-li se však vzdát výraznějších sytých barev, můžete je použít na jedné stěně, čímž dodáte předsíni na živosti. Namísto barevné výmalby lze na jedné stěně použít také designovou tapetu. Barvy výmalby by vždy měly ladit s barvou podlahy, nábytku a dveří.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv barvu, vždy pamatujte, že byste v místnosti měli kombinovat maximálně tři barvy (stejně tak i max. tři materiály) – na pomoc si můžete vzít kruh barevného spektra, jenž vám napoví, které barvy k sobě ladí.

 
Vycházet můžete také z pravidla 60–30–10, kdy by 60 % v místnosti měla zaujímat dominantní barva aplikovaná na větších plochách, 30 % sekundární barva či textura, jež doplňuje primární barvu, ale zároveň sama vynikne, a 10 % zůstává pro barvu, která místnost prozáří či zútulní.

Pamatujte přitom na to, že podlaha i vstupní dveře jsou výrazné plochy, které ovlivňují celkové vzezření. Pokud tedy máte dveře v supermoderním stylu, bude se vám těžko vytvářet v předsíni rustikální dojem. Abyste vše sladili, musíte s určitým stylem počítat už při rekonstrukci a při výběru dveří se kromě jejich bezpečnostního aspektu zaměřit i na jejich design.

Nezapomínejte na osvětlení předsíně

Pro pohodlné oblékání, obouvání a úpravu vzhledu před opuštěním domu budete potřebovat, aby byla předsíň dostatečně osvětlena. Vhodným zdrojem světla navíc můžete místnost zútulnit, přičemž umělé osvětlení nesmíte opomenout ani tehdy, pokud máte předsíň s oknem.

V malých a úzkých předsíních si vystačíte s několika bodovými světly ve stropě, ve velké předsíni je pak vhodné upřednostnit výkonnější stropní svítidlo, které ještě můžete doplnit bodovkami či LED pásky. Čemu byste se měli naopak vyhnout, jsou stojací lampy či malé volně stojící lampičky – mohli byste je totiž při oblékání snadno shodit (a mnohdy se do malých prostor ani nevejdou).

Účelné vybavení předsíně pomůže s udržením pořádku

Při zařizování předsíně je třeba myslet především na účelnost a vizuální ztvárnění. Je proto nezbytné zařídit ji chytře, abyste se v ní pohodlně přezuli, odložili bundy, deštníky, klíče a další nezbytnosti, a zároveň se v ní dobře udržoval pořádek. Hlavní roli při výběru nábytku do předsíně pak hraje velikost samotné místnosti.

Jak zařídit malou předsíň

Zejména předsíně v paneláku jsou úzké a velmi malé, proto je třeba důmyslně rozmýšlet nad nábytkem a doplňky. Vhodným řešením je pořízení úzkého vysokého botníku s vyklápěcími šuplíky, případně, pokud to prostor dovolí, můžete přidat multifunkční skříň s posuvnými dveřmi. Chybět by neměl ani věšák, případně háčky na zdi.

Na ty můžete zavěsit i různé sáčky na přezůvky nebo další nezbytnosti, které v nich budou schované a nezaberou téměř žádné místo. Malou předsíň opticky zvětšíte použitím samostatného zrcadla, případně můžete zvolit botník se zrcadlem. Místnost oživí barevná rohožka a nejrůznější doplňky v podobě obrázků či rodinných fotografií.

Jak zařídit velkou předsíň

U prostorné předsíně máte volné pole působnosti a zařídit ji můžete nejrůznějším nábytkem dle vašich potřeb.

Věšák do předsíně

Bez čeho se v předsíni rozhodně neobejdete, je věšák. V místnostech, které nejsou moc široké, skvěle poslouží stojací věšák umístěný v rohu, kde nezabere moc místa. Vhodné je, pokud zvolíte provedení se stojanem na deštníky.

Mnohostranné využití má věšáková stěna, na kterou kromě oblečení pověsíte i klíče a další nezbytnosti. Vybavena může být i botníkem s lavicí či sedátkem pro pohodlné obutí a uskladnění obuvi. Věšák i věšákovou stěnu byste měli umístit poblíž vchodových dveří.

Botník do předsíně

Existuje mnoho typů i designových provedení botníků – vybírat byste měli tak, aby se hodil k celkovému designu místnosti. Pro úsporu prostoru je vhodný vysoký botník s výklopnými dvířky, zvolit však můžete i otevřené provedení (to ale může působit neuspořádaně, pokud nebudete precizní při ukládání bot), případně botník se sedací plochou pro snadné obouvání. Velikost botníku volte dle počtu osob žijících v domácnosti.

Skříně do předsíně

Velkou předsíň si můžete zařídit nábytkem s dostatečným úložným prostorem pro sezónní oblečení i výbavu. Volit můžete otevřené police a regály, jakož i nejrůznější komody a nízké skříňky, které zároveň poslouží i jako odkládací prostor či místo pro dekorace, a velké skříně. Obzvláště vícečlenné rodiny ocení velkou vestavnou skříň až ke stropu, do které se vejde spousta věcí.

Vstupní prostory mají za každé situace působit udržovaně a čistě. Proto je vhodné schovávat vše, co nezbytně nepotřebujete, do skříní. Na věšáku nechte jen oblečení, jež nosíte pravidelně, totéž platí i o kabelkách. Čím méně věcí bude v předsíni na očích, tím útulněji a uklizeněji bude působit.

Lavice do předsíně

Pro snadné obouvání oceníte botník s lavicí či samostatnou lavici, na vhodné místo ale můžete umístit také židli, křeslo či taburet.

Další nábytek do předsíně

Kromě výše uvedeného nábytku můžete svou velkou předsíň doplnit o odkládací stolek, který můžete dozdobit ubrusem či běhounem, a místnost ještě více zútulnit.

A stejně jako v malé předsíni by ani v té velké nemělo chybět zrcadlo – na jedné stěně velkoplošné zrcadlo, ve kterém si překontrolujete svůj celkový vzhled, další zrcadlové prvky pak mohou být zabudované ve skříni, případně můžete zvolit závěsné zrcadlo s poličkou, které vám poskytne další úložný prostor pro drobnosti.

Pamatujte, že v předsíni není třeba využít každý kout a volný prostor. Naopak – místnost by měla vždy působit uspořádaně, sladěně a vzdušně. Proto myslete na to, že méně je někdy více. Předsíň přehlcená nábytkem či dekoracemi může působit chaoticky a stísněně.

Dekorace do předsíně a další praktické doplňky

Na závěr se ještě pojďme podívat, jaké jsou vhodné doplňky do předsíně, aby jí dodaly šmrnc a podtrhly celkové vzezření. Na stěny můžete pověsit obrázky či rodinné fotky, praktickým řešením jsou háčky na klíče a další předměty, které je třeba mít při ruce. Na komodu můžete umístit květiny, svícen či různé sošky, lavici či křeslo zútulníte dekoračními polštáři či přehozy. Přímo ke vchodovým dveřím můžete umístit rohožku pro očištění bot, která bude ladit s interiérem.

Máte-li v předsíni okna, doplňte je záclonami a závěsy – zajistí soukromí a dodají místnosti na útulnosti. Zajímavým dekoračním prvkem mohou být i dveře oddělující předsíň od obytného prostoru – využít můžete posuvné dveře na kolejnici, které skvěle zapadnou do venkovsky laděného interiéru, nebo celoskleněné posuvné dveře, jež jsou moderní a místnost prosvětlují.

Fantazii se meze nekladou a záleží jen na vašem osobním vkusu – vždy ale myslete na to, aby předsíň místnost nepůsobila přeplácaně. Jen tak se v ní budete vy i vaši hosté cítit skvěle.