Venkovní posezení patří k našim domovům od jara až do podzimu. A někdo ho vybaví krbem či ohřívací lampou a používá ho klidně i v zimě. Každopádně je to jednoduchý způsob, jak si rozšířit obytný prostor a přesunout alespoň část svého domácího života na čerstvý vzduch.

Venkovní nebo zahradní posezení?

Posezení venku si můžete pořídit, i když nemáte vlastní zahradu. Stačí terasa či balkon, nebo se na společném koutku pro grilování či jen klábosení u kávy můžete domluvit i se sousedy z vašeho domu. Jen pozor, aby nešlo o veřejné prostranství nebo majetek nějaké třetí osoby.

Posezení na zahradu vybírejte zejména s ohledem na to, jak chcete trávit venku čas. Na terase a balkoně budete limitováni zejména prostorovými omezeními, ale i tak si můžete vytvořit příjemné místo, kde vám bude dobře.

 Vždy promýšlejte, jak velký prostor máte k dispozici, jaké funkce má místo plnit a pro kolik osob má být primárně určeno. Méně je někdy více, takže malá sedací souprava je na terasu vhodnější než posezení, které ji zcela pokryje, takže se tam v podstatě ani nedá hýbat.

Rozmyslete si také, zda nechcete mít třeba na terase i vlastní zahrádku i pro lepší mikroklima. Místo rozpálených dlaždic můžete zvolit i realisticky vypadající umělý trávník. Ale populární jsou i jiné podlahy, například dřevěná podlaha, kamenná podlaha, litá podlaha, ale i nestárnoucí dlažba.

Kam venkovní posezení umístit

 Výběr místa pro posezení by měl souviset s jeho hlavním účelem. Pokud si hodláte zařídit primárně venkovní jídelnu pro více lidí, bylo by vhodné ji mít co nejblíže kuchyni. V případě, že se chystáte pořádat večírky, nezapomeňte na zdroj elektřiny pro osvětlení a případně i hudbu.

Koutek s lehátky, zahradní pohovkou nebo vířivkou určený primárně k relaxaci zase asi raději umístíte někam, kde budete mít dostatek soukromí. Dále uvažujte o tom, zda chcete mít raději více slunce nebo stínu, zda budete chtít postavit také pergolu či jinou formu zastínění apod.

Pozor také na nejčastější směr větru na vaší zahradě. Útulnější to vždy bude spíše někde v závětří. Je také vhodné myslet na příjemné sousedské vztahy a pokusit se své okolí rušit co nejméně třeba tím, že případný hluk namíříte více k svému než k sousedním domům.

A co výhled? Na jednu stranu je krásné mít místo s výhledem, ale ne dívat se sousedům až do talíře. Prostě to všechno důkladně zvažte. V případě, že si nejste jisti, oslovte raději nějakého odborníka a nechte si nejvhodnější řešení navrhnout na míru.

Kryté nebo nekryté posezení?

Kryté i nekryté posezení mají svá pro a proti. Pokud máte pergolu, markýzu či jiné zastřešení, jste limitováni jejicj umístěním i při zařizování posezení. Kryté zahradní posezení je nejen chráněno před sluncem, deštěm a dalšími povětrnostními vlivy, ale umožňuje vám posedět venku s šálkem kávy či čaje, i když třeba právě leje. Lepší je samozřejmě zastřešení a stínění, s nímž lze manipulovat a přizpůsobovat si tak místo podle aktuální situace. Ale skvěle se můžete cítit, i když váš nábytek stíní pevná pergola, případně altán.

Ale i bez střechy můžete vykouzlit krásné místo pro rodinná či přátelská setkávání. Stín vám přičaruje třeba slunečník. Při výběru nábytku však musíte dávat větší pozor na to, aby byl vyroben z odolných materiálů a také mít vhodné obaly na jeho zakrytí. Pozor! Musí být prodyšné. Mnoho lidí dělá tu chybu, že nábytek zakrývá igelitem. To je ale jen zkratka k plísním.

Kam s ohněm?

Krb či ohniště dodá každému posezení nejen útulnost, ale také teplo pro chladnější večery. A samozřejmě také prostor pro grilování na ohni, stačí mít k ohništi vhodný rošt. Ať už si vyberete mobilní či stálé ohniště, případně zahradní krb, vždy dbejte na jeho bezpečné umístění. Pokud plánujete vybrat gril do pergoly, zohledněte také velikost prostoru a možnosti odvětrávání.

Místo pro plameny by mělo být obklopeno něčím nehořlavým, například pískem, štěrkem nebo kameny. Také posezení kolem ohně by mělo být promyšleno tak, aby nikomu nebylo příliš horko. Nezapomeňte také na vhodné místo, kam si uložíte dřevo a další potřeby. Ty by měly zůstat v suchu.

Zahradní nábytek

 Také výběr nábytku by měl odpovídat tomu, co chcete podnikat. Výběr je obrovský a na řadě zahrad a teras najde uplatnění i nábytek recyklovaný. Použít na jeho výrobu se dají například oblíbené palety, vyřazený nábytek, staré dveře a další vybavení domácnosti. Široká škála produktů je samozřejmě i v obchodech.

Druhy nábytku podle materiálu

Protože nábytek by měl být hlavně odolný, je dobré si promyslet nejen jeho vzhled, ale hlavně materiál, z kterého je vyroben. Nejčastěji se objevuje dřevo, ratan (přírodní i umělý), kov, ale i plast.

Dřevěný zahradní nábytek 

Přírodní materiál, který se hodí do každé zahrady i na každou terasu. Různé druhy dřeva mají různé vlastnosti, ale až na pár výjimek veškeré dřevo potřebuje vhodné ošetření a pravidelnou údržbu. Ošetřit je ho třeba nejen proti vlivům vlhkosti, ale také proti UV záření, které by mohlo negativně ovlivnit jeho barevnou stálost. Platí to i o odolnějších tropických dřevinách.

Nábytek z umělého či přírodního ratanu

Ratan ještě nedávno ovládal naprostou většinu posezení na terasách. Nevýhodou přírodního ratanu je však jeho krátká životnost. Hodí se tedy hlavně pod střechu. Kvalitní umělý ratan má životnost podstatně delší, ale chybí mu zase vlastnosti toho přírodního. Ratanový nábytek lze pořídit v různých cenových variantách, ale ty příliš levné obvykle nejsou kvalitní.

Kovový zahradní nábytek

Velmi moderní je v současnosti zahradní nábytek s kovovou konstrukcí. Dá se pořídit jak v moderním jednoduchém stylu, tak ve stylu historizujícím. Kovový nábytek je odolný a stabilní, ale je třeba dávat pozor na to, jakou máte u posezení podlahu. Třeba dřevěnou by mohly kovové nohy nábytku poškrábat. A neuspějete s ním moc ani při umístění na nezpevněné plochy, třeba na trávník. Velmi pravděpodobně se kovové nohy budou do něj zarývat a ničit ho. Nevýhodou je také, že v létě kovová sedadla pálí, v zimě studí. Proto při volbě kovového nábytku nezapomeňte na podsedáky a dekorativní polštáře. Momentálně je nejpopulárnějším kovem u zahradního nábytku hliník.

Plastový zahradní nábytek

V současnosti se snažíme plastům spíše vyhýbat, takže ani plastový nábytek už našim zahradám nekraluje. Je sice lehký a snadno přenosný, ale moc nevydrží a proti dřevu či ratanu prostě vypadá lacině. Lze ale mít někde uloženo pár plastových židlí pro případ, že přijde více hostů, tedy jako doplněk hlavního nábytkového materiálu, který zvolíte. Také plastová křesílka se mohou rozpálit na slunci, nezapomeňte tedy na podsedáky ani u nich.

Druhy nábytku podle jednotlivých typů

Vybrat si můžete například různě velké stoly a stolky, včetně rozkládacích, židle, ať už klasické, stohovatelné nebo skládací, případně křesílka, ale třeba klidně i zahradní houpačku, případně celou zahradní nábytkovou soupravu.

Pro opalování a relaxaci jsou skvělá také plážová lehátka, ať už se jedná o ta klasická s dřevěným či kovovým rámem a potahem z lehátkoviny, nebo masivnější, která spíše připomínají lůžka. Lehátkovinu si ostatně může vybrat sami a lehátka si obléct do vámi zvoleného stylu. Podobně lze také ušít další textilní doplňky ze speciálních látek pro zahradní nábytek, tedy polštáře, potahy, návleky apod. Speciální voděodolné látky se vyrábějí také pro slunečníky. Na jídelní stoly na zahradě se skvěle hodí teflonové ubrusy, které nejen odpuzují vodu, ale také snáze odolávají znečištění.

Textilie na zahradu ale vybírejte s rozvahou. Měly by být nejen pohodlné, ale také snadno udržovatelné. Preferujte ty, které rychle uschnou, protože zabránit na 100 % tomu, aby vám vybavení nezmoklo, v podstatě není možné ani u pergoly. To byste ji museli mít krytou nejen nahoře, ale i z bočních stran. Také je vhodné mít snímatelné potahy, které lze snadno vyprat. A praktické jsou i polštáře, podsedáky a další textilní doplňky, které lze k nábytku nějak připevnit pásky, suchými zipy atd.

Tím ale nabídka vybavení pro zahrady nekončí. Skvěle se odpočívá také v houpací síti, pohodlné sezení doplní třeba taburety a vhodně lze pracovat také se zídkami, gabionovými zdmi a schody. Ty stačí doplnit polštáři a máte úžasné posezení pro spoustu lidí. Je vhodné myslet i na další prvky, jako jsou třeba květináče, svícny, světelné řetězy či jiné osvětlení.

Závěr

 Ať už si vyberete jakýkoliv materiál a styl, posezení na terase a zahradě by mělo být pro vás hlavně příjemné, útulné a lákající jít ven. Tvarů i barev máte na výběr hromadu, stačí si jen najít to, co vám vyhovuje. Krásné dny i večery, které na svém místě strávíte, vám budou tou nejlepší odměnou.